Ez a furcsa életforma 500 millió évvel ezelőttről nem az, aminek gondoltuk
Egy különös téves “személyazonossági” esetről számolt be a Science Alert. Korábban úgy gondolták, hogy ezeket a kövületeket egy különös életforma tagjai, a Bryozoáknak (mohaállatoknak) nevezett, csápos vízi gerinctelenek hagyták hátra. De lehet, hogy valójában egy másik forrás hozta létre őket.
Mohaállatok? Vagy tengeri moszat?
Erre a következtetésre jutott az 500 millió éves maradványok új tanulmánya, amely a Protomelission gateshousei fosszíliákat vizsgálta. Ezekről a maradványokról korábban úgy gondolták, hogy a mohaállatok legrégebbi maradványai – számol be a Science Alert.
Az eredmények, amellett, hogy látszólag helyreigazítják a dolgokat, ismét megváltoztatják a Bryozoák evolúciójáról szerzett eddig ismereteinket. Eddig ők az egyetlen olyan megkövesedett állatfaj, amely nem volt jelen a kambriumi robbanás idején. Vagyis akkor, mikor az élet a Földön igazán felgyorsult.
“Hajlamosak vagyunk úgy gondolni a kambriumi robbanásra, mint az evolúciótörténet egy egyedülálló időszakára, amelyben az állati élet összes vázlata feltérképeződött” – mondja Martin Smith paleontológus, az Egyesült Királyságban működő Durham Egyetem munkatársa. “A későbbi evolúció nagy része ezeknek az eredeti testterveknek a kisebb mértékű átalakításából állt össze.”
“De ha a Bryozoák valóban a kambrium után fejlődtek ki, az azt mutatja, hogy az evolúció az innovációnak ezt a kritikus időszakát követően is megőrizte kreativitását. Talán az élet pályája nem volt kőbe vésve félmilliárd évvel ezelőtt.”
Korábban nem ismert bizonyítékok
A tanulmány szerzői a dél-kínai hegyekben talált apró életforma, a P. gateshousei fosszíliáit vizsgálták, elkülönítve attól a tételtől, amelyet Bryozoáknak ismertek el. Mintáikban korábban nem látott, lágy részekre utaló bizonyítékokat fedeztek fel.
Az új felfedezések alapján ezek a fosszíliák jobban illeszkednek a zöld algákhoz, a Dasycladales nevű csoporthoz, állítja az új tanulmány – különösen a külső membrán jelei miatt, amelyek a többi fosszíliamintában nem voltak jelen. Ez többet taníthat nekünk a kambriumi robbanásról. Ezek az algák valószínűleg jelentősebb szerepet játszottak a korábban gondoltnál az akkori időkben gyorsan megnövekedett biológiai sokféleségben.
“Míg a korábbi fosszíliák csak a csontvázat őrizték meg ezeknek a korai élőlényeknek, az új anyagunk feltárta, hogy mi élt ezekben a kamrákban” – mondja Zhang Xiguang paleontológus, a kínai Yunnan Egyetem munkatársa. “A Bryozoáknál elvárható csápok helyett egyszerű levélszerű karimákat fedeztünk fel, és rájöttünk, hogy nem fosszilis állatokat, hanem tengeri moszatokat látunk.”
Ez azt jelenti, hogy a legkorábbi Bryozoan-fosszíliák, amelyekkel kapcsolatban a szakértők biztosabbak, csak a kambrium utáni földtani időszakban, az ordovíciumban jelennek meg. Ez mintegy 40 millió évvel az után a pont után következett be, ahová ezeket a fosszíliákat datálták.
Az életforma ügye ismét nyitott
A jelek szerint ismét megnyílt a hiányzó Bryozoan fosszíliák rejtélyes ügye. Miért ez az élőlényosztály az egyetlen, amelyik nem szerepel az élőlények történetének egyik legkiugróbb élethullámában sem?
Az egyik válasz az lehet, hogy még nem találtuk meg a megfelelő nyomokat. Lehetséges, hogy a Bryozoák legkorábbi formáinak puhább részei voltak. Ez azt jelentheti, hogy evolúciójuk első szakaszában nem hagytak volna maguk után kövületeket. “Egyre több kambriumi fosszília… mutat olyan jellemzőket, amelyek összeegyeztethetők a Bryozoák rokonságával. De a jelenleg rendelkezésre álló anyag alapján egyetlen taxon (rendszertani csoport) sem értelmezhető kellő bizonyossággal a Bryozoák ordovícium előtti eredetének dokumentálásához” – írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.
A tanulmány megtalálható a Nature folyóiratban.
A kép illusztráció. A releváns képek megtekinthetők a Science Alert cikkében.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/03/09/talaltak-a-tudosok-egy-bolygot-ami-elpusztithatna-a-foldet/” ][/hm_embed]
Source: Science Alert
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni